Konstrukce cisternové automobilové stříkačky a její vlastnosti

Cisternová automobilová stříkačka (CAS) je důležitým nástrojem v boji proti požárům. Je konstruována tak, aby umožnila přepravu požárního družstva a vybavení k provedení požárního zásahu vodou nebo pěnou z vlastních nádrží nebo jiných zdrojů hasících látek. V tomto článku se podíváme na konstrukci cisternové automobilové stříkačky a její vlastnosti.

Konstrukce CAS se skládá z kabiny řidiče a skříňové nástavby hasicího zařízení. Karoserie je konstruována jako samostatná panelová celokovová skříň ve které je uložena nádrž na vodu o objemu 2500 l, čerpací zařízení a požární příslušenství. Uvnitř karoserie je mezi stěnami vytvořeno šest skříní, které jsou přístupné z obou boků. Do skříně čerpacího zařízení je přístup zezadu. Skříň čerpacího zařízení je uzavřena nahoru výklopnými dveřmi, které chrání obsluhu před povětrnostními vlivy

Všechny boční skříně jsou uzavřeny jednotlivými uzamykatelnými hliníkovými roletami navíjenými na válec v horní části karoserie. Osvětlení skříní zajišťují svítilny, které jsou umístěny nad roletami a jsou ovládané ze zadní části čerpacího zařízení obsluhou.

Nástavba je v přední části doplněna o výklopné stupačky. Po jejich otevření je umožněn přístup do bočních spodních schrán v přední části karoserie. Tyto výklopné stupačky umožňují lepší přístup k příslušenství uloženému ve skříních nástavby. Na nástavbě je zapuštěná plošina nad nádržemi. Přístup na plošinu umožňuje žebřík se sklopnou dolní částí, který je namontovaný na pravé straně zadní stěny karoserie. Plošina je ohrazena zábradlím. Na plošině na pravé straně je umístěna hliníková bedna na nářadí používané k technickým zásahům .

V přední části karoserie je umístěna elektrocentrála, která slouží k napájení dalšího vybavení stříkačky. Elektrocentrála je obvykle napájena naftou, protože je to nejrozšířenější a nejekonomičtější zdroj paliva pro stříkačku. Elektrocentrála je schopna dodávat dostatek elektrické energie pro provoz osvětlovacího výsuvného stožáru, který slouží k osvětlení požáru a usnadňuje práci hasičům.
Čerpací zařízení je další klíčovou součástí CAS a je navrženo tak, aby bylo schopno čerpat velké množství vody a pěny a distribuovat je do potřebných míst. Čerpací zařízení musí být spolehlivé a efektivní, aby umožnilo rychlé hašení požáru.
V jednom z dalších článků se zaměříme na porovnání CAS s jinými typy hasičských zařízení. Budeme rádi za jakoukoliv propagaci projektu a pokud s námi chcete zůstat v kontaktu, budeme rádi, pokud si nás přidáte na Facebook, Twitter nebo Instagram pro další novinky.

hasiči Žulová.JPG